FF 4921 är en flakvagn från RekoTrailer

Specifikation och fakta om flakvagnen FF 4921 från RekoTrailer kan du hitta nedan.

RekoTrailer FF 4921 är en släpvagn av typen flakvagn och sammanlagt har RekoTrailer 45 stycken olika släpkärror som presenteras här på dessa sidor.

FF 4921 från RekoTrailer har en lastlängd av 303 cm och 145 cm. Detta ger en lastyta av total 4.39 m². Dessutom har släpvagnen sidor som är 35 cm höga vilket ger en lastvolym på 1.54 m³. Med jord och sand kan du fylla lite större volym. Tänk dock på att maximal tillåten lastvikt är 967 kg.

FF 4921 är utrustad med riktiga bromsar och kan med rätt dragfordon få köra i 80 km/h. Flaket på flakvagnen går att tippa för att underlätta i- & urlastning. Däcken som används på RekoTrailer FF 4921 är av typen 165R13C som 165 mm breda och har en fälgdiameter av 13 tum vilket motsvarar 330 mm. Observera att det är ett C i slutet av däckbeteckningen vilket innbär att däcket är förstärkt för att tåla större belastning är vanliga personbilsdäck.

ParameterVärde
Bild
Tillverkare
ModellFF 4921
VagnstypFlakvagn
Tjänstevikt333 kg
Lastvikt967 kg
Totalvikt1300 kg
Lastlängd303 cm
Lastbredd145 cm
Lastdjup35 cm
BromsarJa
Tippbart flakJa
Däckstorlek165R13C
Släpvagnskontakt13-polig
Antal axlar1 st
DragfordonPersonbil
Cirkapris29 600 kr

Levereras med gasdämpad tipp, fast kabel, rostfria lykthållare för positionsljus, utvändiga bindkrokar, surrningsöglor i lämsidan, förstärkt fram- och bakläm samt stödhjul som standard.


Släpvagnar och släpkärror av bäst kvalité finns hos



Allt viktigt om släpkärror

Här finns det mycket mer intressant fakta och relevant information om släpkärror och släpvagnar men också en del kul och lustiga saker släpvagnskopplingar och dragkrokar.



Bra tillverkare av släpvagnar

Här hittar du de bästa tillverkarna av släpkärror som finns på den svenska marknaden.

Typer av släpvagnar


Meny - Släpkärra
Till förstasidan på www.slapkarra.seHögst upp på sidanLängst ned på sidan
Köpa/hyraObromsadBromsadLätt släp